KAKO NAS KONTAKTIRATI?
Savjetovalište za brak i porodicu Medžlisa IZ-e Zenica je na raspolaganju svim potencijalnim korisnicima koji imaju potrebu za savjetodavnim i konsultantskim razgovorom o braku i porodici. Termin za savjetovanje možete zakazati putem telefona ili emaila, te lično u prostorijama Savjetovališta čija lokacija je na adresi Muhameda Seida Serdarevića br. 35 (lokacija označena na google maps).
Informacije o terminima savjetovanja možete dobiti pozivom ili porukom na broj telefona 062391780 (viber i whatsapp), putem emaila: savjetovaliste@mizzenica.ba i putem kontakt forme u nastavku.
Usluge savjetovališta su besplatne za sve korisnike a tim Savjetovališta osigurava privatnost, povjerljivost i diskreciju.
Radno vrijeme Savjetovališta:
Ponedjeljak 09:00 – 11:00
Utorak 11:00 – 13:00
Srijeda 11:00 – 13:00
Četvrtak 12:30 – 14:30
Petak 13:00 – 15:00.
LOKACIJA I RADNO VRIJEME
O SAVJETOVALIŠTU
Savjetovališe za brak i porodicu pri Medžlisu Islamske zajednice Zenica je formirano sa ciljem afirmacije porodice i braka. Savjetovalište pruža usluge i pomoć u sljedećim oblastima savjetodavnog rada:
1. Individualno savjetovanje – razgovor i savjetovanje vezano za lične dileme, nedoumice, izazove i probleme;
2. Predbračno savjetovanje – razgovor s mladima, mladićima i djevojkama, s budućim mladencima /s parom ili pojedinačno/ koji se pripremaju za stupanje u brak o temama budućeg bračnog i porodičnog života. Specifične teme iz ovog područja su: izbor bračnog druga, razmjena mišljenja i vrijednosti uz koje su odrastali, upoznavanje sa načelno definiranim stavovima budućeg partnera (intimni odnosi, „planiranje“ poroda/djece, očekivanja u braku, egzistencijalna pitanja, navike bračnog druga), komunikacija i razumijevanje u braku, načini rješavanja eventualnih konflikata, i sl.;
3. Bračno savjetovanje – razgovor, podrška i savjet bračnom paru u kriznim situacijama. Najčešće teme ovog savjetovanja su: komunikacija i razumijevanje među supružnicima, kompromis i rješavanje konflikata u braku, problem intimnih odnosa: vjernost i preljub, pitanje razvoda braka, izazovi i problemi nakon razvoda braka – djeca kao najveći gubitnici, odgoj djece i odgovorno roditeljstvo, zanemarivanje djece, zlostavljanje (fizičko i psihičko) i nasilje u braku i porodici, odnosi sa širom porodicom, rodbinom i prijateljima i sl.;
4. Porodično savjetovanje – susret i razgovor sa svim članovima uže porodice (roditelji i djeca), nerijetko i sa članovima šire porodice uz preporuku na mogućnost konsultacije sa vjerskim autoritetom. Teme porodičnog savjetovanja su: „svaka porodica je poseban svijet – svijet za sebe“, način funkcioniranja porodice, odnos prema ulogama i dužnostima članova porodice, uzrok/ci krize u porodici, razumijevanje među članovima porodice (posebno djece u doba puberteta, mladih u vrijeme ašikovanja, i sl.), dogovor i kompromis članova porodice – put do sklada, harmonije i sreće u porodici;
5. Savjetovanje o vjerskim pitanjima – kroz razgovor odgovoriti na pitanja i nedoumice korisnika i predočiti stav Kur'ana i Sunneta, te savjetom i preporukom usmjeriti korisnika da izbor i odluke temelji na islamskom učenju i podstaći na profiliranje i duhovni rast i razvoj u okrilju islama.
U rad Savjetovališta je uključen stručni tim u čijem radu učestvuje teolog, psiholog, pedagog, socijalni pedagog a tim Savjetovališta je pod medijacijom specijaliste psihologije i psihoterapije.