Seminar za imame: Dostignuća i perspektive Bejtul-mala

U ponedjeljak, 13. marta 2023. godine, u Bijeloj džamiji u džematu Novo Radakovo, održan je stručni seminar za imame Medžlisa Islamske zajednice Zenica a kao dio planiranih aktivnosti stručnog usavršavanja imama. Organizator seminara je Muftijstvo zeničko a izlagači na seminaru su bili dr. Ahmed ef. Purdić i Ibrahim ef. Malanović koji su obradili teme: “Fond Bejtul-mal – dostignuća i perspektive” i “Podjela sredstava iz Fonda Bejtul-mal”. Moderator seminara je bio glavni imam mr. Jakub ef. Salkica.

Ahmed ef. Purdić je predstavio modele prikupljanja zekata, navodeći različite primjere u nekoliko država svijeta. Nakon sticanja nezavisnosti u drugoj polovini dvadesetog stoljeća nekoliko država je donošenjem vlastitih zakona tretiralo prikupljanje zekata. Navodeći primjere istakao je da pojedine države zakonom propisuju institucionalno prikupljanje obaveznog zekata, druge države pomažu dobrovoljno prikupljanje zekata, a ostale države nemaju zakonska rješenja za institucionalno prikupljanje.

“Što se tiče muslimanskih manjina, i država gdje ne vladaju šerijatski propisi, u većini takvih primjera države ne stoje iza prikupljanja zekata, nego je to prepušteno nevladinim ili vjerskim organizacijama, pa čak i pojedincima. Ono što je primjetno je da ljudi puno više povjerenja imaju u vjerske organizacije nego u druge vrste fondova, bez obzira koliko se reklamiraju”- navodi Purdić, ističući da se pojavljuju čak i nemuslimanske organizacije koje muslimanima nude mogućnost da njima doniraju svoj zekat.

Za prikupljanje zekata u Bosni i Hercegovini rekao je da je organizirano kroz Fond Bejtul-mal u okviru Islamske zajednice. “Fondom Bejtul-mal upravlja Rijaset IZ dajući prijedlog o raspodjeli prikupljenih sredstava. Na taj prijedlog Vijeće muftija, kao viši organ, daje saglasnost i ima mogućnost da ga mijenja, a na kraju ga verifikuje Sabor Islamske zajednice” – pojasnio dr. Purdić.

Ibrahim ef. Malanović je predstavio rad Ureda za društvenu brigu Rijaseta IZ-e, navodeći da se njihov rad ogleda u podršci u vanrednim okolnostima poput poplava, požara i zemljotresa, te stipendiranju brojnih učenika i studenata. Takođe je istakao humanitarno djelovanje i podršku zdravstvenim ustanovama, ali i poljoprivrednicima.

“Ured svake godine obradi oko 3.500 pismenih i nekoliko stotina usmenih zahtjeva za pomoć, gdje nastojimo da niko ne bude odbijen” – kazao je Malanović te je spomenuo i brojna društveno korisna udruženja kojima pružaju podršku u njihovom radu.